29 Mayıs 2015 Cuma

Kitap Tanıtım/Yorum || Açlık Oyunları (Hunger Games # 1) - Suzanne Collins

Efsane seriyi blogumda ağırlamazsam olmaz...


Kitabın Adı: Açlık Oyunları
Yazar: Suzanne Collins
Baskı Tarihi: 2012
Sayfa Sayısı: 384

Kitabın Türü: RomanPolisiyeEdebiyat

Orijinal Adı: The Hunger Games
Çeviri: Sevinç Tezcan Yanar
Dil: Türkçe
Yayınevi: Pegasus Yayınları


ETKİLEYİCİ BİR FANTASTİK DÜNYA, BİTMEK BİLMEYEN BİR AKSİYON
AÇLIK OYUNLARI’NDA BİR SONRAKİ SAYFAYA GEÇMEK İÇİN SABIRSIZLANACAKSINIZ.

    ETRAFINIZDAKİ BAŞKA HERKES SABAHI GÖREMEYECEĞİNİZDEN EMİNKEN VAHŞİ BİR ORTAMDA KENDİ BAŞINIZA HAYATTA KALABİLİR MİSİNİZ?


   KAZANMAK ÜN VE TALİH, KAYBETMEK İSE KESİN ÖLÜM ANLAMINA GELİR.
BU OYUNUN GALİBİNİN KARNI DOYACAK KAYBEDEN İSE ÖLÜMLE TANIŞACAK…
AÇLIK OYUNLARI BAŞLASIN . . .


Yorumum: Aslında bu kitabı okuyalı çok oldu ama başta da belirttiğim gibi blog da da yer vermezsem olmazdı. Bu kittap benim okuduğum ilk genç distopyasıydı (böyle bir tür var mı bilmiyorum ama :) ) En başta zorlu ve güçlü bir karakter olan aynı zamanda kardeşi için kendini feda edip Açlık Oyunları na gönüllü olarak katılan Katniss i tanıyoruz ve bence bu güçlü kız kendini bize sevdiriyor.Sonra iyi kalpli ve Katniss le aynı hayat zorluklarını yaşayan ve anında okuyanları arkasına alabilen Gale i tanıyoruz ve zannediyoruz ki bu Katniss la Gale in hikayesi ama HAYIR! Bu hikaye olaylara daha sonra dahil olan kadersiz Peeta nın da hikayesi çıkıyor. 

Bir distopya için harika bir kurgusu olan kitap adını alan ve güçlülerin güçsüzlere karşı bir korkutması olan Açlık Oyunlar ıyla ve mıntıka şeklindeki yerleşim yerleriyle beni adeta büyüledi.Tüm bunların yanında her mıntıka kendine has geçim ve yaşam tarzlarıyla ilgimizi çekiyor. Örn; 5. Mıntıka denizcilik mıntıkasıydı. -Zaten mıntıkaların temel bilgilerini birazdan vereceğim-
Oyunlar başladığında ise bu kadar teknolojisizlikle, bu kadar ileri teknolojinin bir arada bulunması insanı şaşırtıyor açıkçası.Oyunların seyri çok ilginç, okçu kızımız Katniss i ona çocukluğunda aşık olan kendi halinde bir genç, (yani fırıncının oğlu Peeta dan bahsediyorum) ölümden kurtarıyor.Oyunlarda en sevdiğim ikili açıkçası 11. Mıntıka ikilisi olan küçük, ölüme mahkum edilmiş Rue ve dev kadar güçlü ama aslında çok hassas olan iyi kalpli Thresh. İkisininde ölümünde gözlerim dolmuştu. Peeta ile Katniss in büyük başkent Capitol a oynadığı gizli aşk oyunu da zaten onları oyunun sonunda acımasız ve güçlü olan 2. mıntıkadan olan Cato yu öldürdükten sonra ilk defa oyunların sonucunda iki kişinin kazanmasına izin verilmesine sebep oluyor ve bizim ikilimiz de mutlu bir şekilde kazanmış oluyorlar.Hocaları olan 12. mıntıkanın ilk ve 74. Oyunlara kadar ki tek şampiyonu olan Haymitch in de başarısı büyük.
Ayrıca çok sevdiğim bir diğer karakter de Katniss ın güzellik uzmanı Cinna. Gerçekten de olaylara akıllıca bakan iyi biriydi.

Ama olaylar böyle mutlu bir şekilde bitmiyor maalesef Rue nun ölümü üzerine Katniss ın buna hafif bir isyanı oluyor ve bunun üzerine insanlarda ayaklanıyor.Bence böyle direniş belirtileri de oldukça okuyucunun içinde umut kıpırtıları oluşturuyor.Ve ikinci kitaba açık kapı bırakıyor.

Belirttiğim önemli noktalarımdan da anlayacağınız üzere ben bu kitabı oldukça sevmiştim ve hala da severim belki bir tekrardan okurum hem bunları hatırlayınca  >:D Yazarın anlatımı, ilginç bir dünyaya açılan bu macerayı daha da etkili kıldı.Sadece Gale e ne olacak sorusu hala kafa kurcalıyordu!!!

Mıntıka ve Capitol Bilgileri:


Capitol Panem ulusunun merkezidir ve ulusun en büyük şehridir. Capitol insanları ilginç, yaratıcı, farklı moda anlayışlarıyla tanınırlar. Yaşamları boyunca eğlence, refah içinde yaşarlar. Capitol halkının problemleri bu sebeple mıntıka halkına nazaran çok daha azdır.

Panem'in Capitol dışı yaşam bölgeleri mıntıka adı verilen 13 eyaletvari bölgelerdir. Mıntıkalar Panemin Capitol çevresinde bir halka gibi dizilmiş yerleşim birimleridir. Her mıntıkanın meşhur özellikleri bulunur.
İsyanın bastırılmasıyla 13. mıntıka yok edilmiştir.

1. Mıntıka
En refah içinde yaşayan mıntıkalardan biridir. Mıntıka endüstrisi Capitol'e lüks eşya yapmak üzerinedir. Bu mıntıkada insanlar Açlık Oyunları için özel haraç yetiştirirler ve diğer mıntıkalardan ayrı olarak oyunları bir spor müsabakası gibi görürler. Kariyer haracı adı verilen bu haraçların eğitildiği özel okullar mevcuttur.

2. Mıntıka
Capitol'e en bağlı mıntıkadır. Mıntıka endüstrisi taş ocağına bağlı olsa dahi, bunun yanı sıra silah üretimi, tren yapımı gibi işlerle de uğraşırlar. En huzur içinde yaşayan mıntıkalardan birisidir. Barış muhafızları bu mıntıkada yetiştirilir.

3. Mıntıka
Endüstrisi elektronik eşyalar ve teknoloji üzerine kurulu olan mıntıkadır. Her türlü mekanik eşya bu mıntıkadan çıkar. İlk iki mıntıka gibi kariyer mıntıkası değildir. 

4. Mıntıka
Denize kıyısı olan ve geçimini denizle ilgili her şeye (balıkçılık vb.) bağlamış mıntıkadır. Mıntıka halkı denizle iç içe bir yaşam sürer, deniz yaşamına dair her şeye yetenekleri vardır. Bu mıntıkada da kariyer haraçları bulunur.

5. Mıntıka
Capitol'e enerji sağlayan mıntıkadır. Endüstri güç santrallarine dayalıdır.

6. Mıntıka
Taşımacılık ve ulaşım sanayisi üzerine çalışan mıntıkadır.

7. Mıntıka
Mıntıka sanayisi odunculuk üzerine kuruludur. Mıntıka halkı balta gibi kesici aletlere karşı yatkınlığa sahiptir. Mıntıkanın çocukları erken yaşta çalışmaya başlar.

8. Mıntıka
Capitol'ün tekstile bağlı ihtiyaçlarını karşılayan mıntıkadır. Kumaş üretimiyle uğraşan mıntıkada küçük yaştan kişiler bile fabrikalara çalışmaya gider. Aynı zamanda barış muhafızlarının üniformaları bu mıntıkadaki fabrikalarda üretilir.

9. Mıntıka
Tahıl üretimi ve buğday çiftçiliği üzerine sanayisi olan mıntıkadır.

10. Mıntıka
Çiftlik hayvanları ile ilgilenen mıntıka Capitol'e et üretimi sağlar. 

11. Mıntıka
Mıntıka sanayisi tarım üzerine kuruludur. Onikinci mıntıkadan sonraki en fakir mıntıkadır. Hasatı yapılan neredeyse her şey direk olarak Capitol'e yollanır. Barış muhafızlarının en sert ve otoriter davrandığı mıntıkadır.

12. Mıntıka
En fakir mıntıka olan 12. mıntıka aynı zamanda Capitol'e en uzak mıntıkadırda. Kömür mademlerinden geçimini sağlayan mıntıkada barış muhafızları diğer mıntıkalar kadar halka otoriter davranmaz. Açlık Oyunlarında şansı en düşük mıntıka olarak görülür. 


Bugün de hayatınızda bol bol hayaller ve kitaplar olması dileğiyle...


Bu yazıyı "birkitapolsam.blogspot.com" dışında herhangi bir blog/forum/internet sitesinde okuyorsanız, şahsımın bilgisi dışında ÇALINMIŞ DEMEKTİR!!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

- Arkadaşlar yorumsuz bırakmayın; ama kaba ve rahatsız edici kelimeler ve konularda da yorum yazmayın !
-Yorumlarınıza en kısa zamanda hep cevap vermeye çalışacağım :)

Kitap Tanıtım/Yorum Kitap Tanıtım/Yorum Kitap Tanıtım/Yorum Kitap Tanıtım/Yorum Seri Tanıtım Kitap Tanıtım/Yorum

Hayalperestin İlgili Yazıları :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...